Excel İndis ve Kaçıncı Formülleri

Excel'de İndis ve Kaçıncı Formülleri

DÜŞEYARA formülünde olduğu gibi belirli bir tablo yada aralıkta yer alan hücreleri satırlarına göre arama işlemi, İNDİS ve KAÇINCI formüllerinin beraber kullanılması yolu ile de yerine getirilebilmektedir.Bu derste İNDİS ve KAÇINCI formüllerinin beraber kullanılması anlatılmaktadır. Umarım faydalı olur.
Genel Açıklama ve Örnek Uygulama

İNDİS formülü esas itibariyle verilen bir dizi yada matristen yine verilen satır ve sütun numarasına göre istenen hücre değerini verir. Yani herhangi bir aralığın 2. satır ve 3. sütunun da yer alan veri nedir sorusuna cevap verir. Formül dizilimi aşağıdaki gibidir.

=İNDİS(DİZİ;SATIR_SAYISI;[SÜTUN_SAYISI])KAÇINCI formülü ise bir dizi içerisindeki yer alan bir elemanın kaçıncı sırada yer aldığı bilgisini verir. Örneğin, iller listesi içerisinde "Bolu" ilinin kaçıncı sırada olduğu gibi. Formülü aşağıdaki şekilde kullanmaktayız.

=KAÇINCI(ARANAN_DEĞER;ARANAN_DİZİ;[EŞLEŞTİR_TÜR])İNDİS ve KAÇINCI formüllerini beraber kullanmak amacımız ise, KAÇINCI formülü ile istediğimiz bir hücrenin kaçıncı satırda yada sütunda olduğunun öğrendikten sonra, bu bilgiyi İNDİS formülüne parametre olarak vermektir. Bu sayede DÜŞEYARA formülünde olduğu bir dizi yada matris içerisinde yer alan bir hücreye ulaşmış oluruz.

=İNDİS(DİZİ;KAÇINCI(ARANAN_DEĞER;ARANAN_DİZİ,[EŞLEŞTİR_TÜR]);[SÜTUN_SAYISI])Excel Rastgele Sayı Oluşturmak
Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Formül Nasıl Yazılır?

# İŞLEM
1 Çalışma sayfasında formülü girmek istediğiniz hücreyi seçin. (Örnek: A1)
2 = yada + tuşlarından birine basın.
3 Ardından sonucunu görmek istediğiniz formülü yazıp Enter tuşuna basın.


Formül Nasıl Yazılır (Hücre Aralığına)?

# İŞLEM
1 Çalışma sayfasında formülü girmek istediğiniz alanı seçin(Örn:A1:A5) .
2 = yada + tuşlarından birine basın.
3 Ardından sonucunu görmek istediğiniz formülü yazıp Ctrl + Shift + Enter tuş kombinasyonuna beraber basın.