Excel'de Nasıl Tablo Yapılır?

Excel'de Tablo Nasıl Oluşturulur?

Genel Açıklama:

Excel'de bilinmesi gereken en önemli konuların başında tablo oluşturmak gelmektedir. Aslında Excel'in temeli tablolamadır. Yani aslında herşey tablodan türemektedir. Örneğin bir grafik oluşturacaksınız yada pivot tablo yada "power pivot" gibi ileri düzey analiz yapacaksınız mutlaka elinizde güzelce oluşturulmuş bir tablo gerekmektedir. Bu derste de temel düzeyde tablo nasıl oluşturulacağı hakkında bilgi verilecektir.

Ders VideosuTEMEL DÜZEYDE TABLO OLUŞTURMAK

Öncelikle ilk yapmamız gereken şey; ham verimizdeki rakamları daha okunur bir formata çevirmektir.Bunun için ilk önce tablomuzdaki bütün rakamları seçip sağ tıkladıktan sonra HÜCRELERİ BİÇİMLENDİR menüsünü seçip SAYI sekmesindeki ayarları aşağıdaki resimden de görüleceği üzere düzeltmektir.
Daha sonra da tablomuzun kenarlıklarını düzenliyoruz. Aşağıdaki resimden de görüleceği üzere bütün tablomuzu seçtikten sonra GİRİŞ sekmesi altındaki KENARLIKLAR menüsünden ilk önce Tüm Kenarlıklar daha sonra da Kalın Dış Kenarlıklar tıklıyoruz.Son olarak da tablomuzu renklendireceğiz. Bunu yapmak içinde yine GİRİŞ sekmesi altında yer alan TABLO OLARAK BİÇİMLENDİR sekmesini tıklıyoruz. Açılan bencede istediğimiz tasarımı seçiyoruz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Formül Nasıl Yazılır?

# İŞLEM
1 Çalışma sayfasında formülü girmek istediğiniz hücreyi seçin. (Örnek: A1)
2 = yada + tuşlarından birine basın.
3 Ardından sonucunu görmek istediğiniz formülü yazıp Enter tuşuna basın.


Formül Nasıl Yazılır (Hücre Aralığına)?

# İŞLEM
1 Çalışma sayfasında formülü girmek istediğiniz alanı seçin(Örn:A1:A5) .
2 = yada + tuşlarından birine basın.
3 Ardından sonucunu görmek istediğiniz formülü yazıp Ctrl + Shift + Enter tuş kombinasyonuna beraber basın.