excel kopyala yapıştır

Excel'de Kopyala Yapıştır Nasıl Yapılır?

Genel Açıklama:

Excel'de bilinmesi gereken en önemli konuların başında herhangi bir aralığı yada hücreyi kopyalayarak başka bir alana yapıştırmak gelmektedir. Aslında Excel'de çok farklı sayıda türde yapıştırma türleri vardır. Ancak bu temel derste sadece değer yapıştırma, formül yapıştırma ve biçim yapıştırma hakkında bilgi verilecektir.Ders VideosuTEMEL DÜZEYDE KOPYALA YAPIŞTIRMA İŞLEMLERİ


Öncelikle kopyalamak istediğimiz alanı seçiyoruz. Bu işlemin kısa yolu CTRL+ C 'dir.Daha sonra bu sefer de veriyi yapıştırmak istediğimiz alanı seçerek sağ tıklıyoruz. Karşımıza gelen pencerede farklı türlerde yapıştırma seçenekleri geliyor.Aşağıdaki resimden de görüleceği üzere 123 yazılı ikon değer yapıştırma, fx yazılı ikon formül yapıştırma ve % yazılı ikon ise format yapıştırmadır. Ben genellikle bu sırayı izleyerek aynı seçili alana 3 kere art arda yapıştırma işlemi gerçekleştirmekteyim.
Aynı işlemi ÖZEL YAPIŞTIR menüsünü seçerek de yapabiliriz. Yine yapıştırmak istediğimiz alanı seçtikten sonra sağ tıklıyoruz, açılan pencere de ÖZEL YAPIŞTIR alanını tıklıyoruz. Açılan pencerde farklı yapıştırma türleri bulunmaktadır. İstediğimizi seçerek tamam butonuna tıklıyoruz.Aşağıdaki resimlerde de farklı yapıştırma türlerinin sonuçları gösterilmektedir. İlk resimde değer ve(veya) formül yapıştırma gösterilmiştir. Diğer resimde ise format yapıştırmanın sonucu gösterilmiştir.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Formül Nasıl Yazılır?

# İŞLEM
1 Çalışma sayfasında formülü girmek istediğiniz hücreyi seçin. (Örnek: A1)
2 = yada + tuşlarından birine basın.
3 Ardından sonucunu görmek istediğiniz formülü yazıp Enter tuşuna basın.


Formül Nasıl Yazılır (Hücre Aralığına)?

# İŞLEM
1 Çalışma sayfasında formülü girmek istediğiniz alanı seçin(Örn:A1:A5) .
2 = yada + tuşlarından birine basın.
3 Ardından sonucunu görmek istediğiniz formülü yazıp Ctrl + Shift + Enter tuş kombinasyonuna beraber basın.