excel grafik oluşturma

Excel'de Grafik Nasıl Oluşturulur?

Genel Açıklama:

Excel'de bilinmesi gereken en önemli konuların başında grafik oluşturmak gelmektedir. Aslında Excel'de çok farklı sayıda grafik türü bulunmaktadır. Ancak bu temel derste sadece sütun ve çizgi grafik hakkında bilgi verilecektir.Ders VideosuTEMEL DÜZEYDE SÜTUN GRAFİK OLUŞTURMAK


Excel'de farklı farklı grafik hazırlama yöntemleri bulunmaktadır. Önce verinizi başlıkları da içerecek şekilde seçerek EKLE sekmesi altındaki GRAFİKLER bölümünden istediğiniz grafik türünü seçebileceğiniz gibi verinizi seçmeden de grafik hazırlayabilirsiniz. Ben ikinci yöntemi seçeçeğim.


Öncelikle aşağıdaki resimden de görüldüğü üzere EKLE sekmesi altındaki GRAFİKLER menüsünde yer alan 2B SÜTUN grafiklerden 1. sıradaki grafiği seçiyorum.Daha sonra grafiğin üzerinde sağ tıklayarak VERİ SEÇ 'e tıklıyorum. Gelen menünün resmi aşağıda yer almaktadır. Burada EKLE butonuna tıklıyorum.Daha sonra karşımıza yeni bir pencere açılıyor. Bu pencerenin başlığı SERİLERİ DÜZENLE . Bu pencere grafik de göstermek istediğimiz veri serilerini eklemek amacıyla hazırlanmış. Veri başlığımızı seçtikten sonra verilerimizi de seçerek tamam diyoruz. Eğer başka serilerde eklemek istiyorsak EKLE diyerek aynı işlemi tekrarlıyoruz.Şimdi de sıra eksen etikenleri düzenlemeye geldi. Yine grafik üzerinde sağ tıklayarak VERİ SEÇ bölümüne tıklıyoruz. Açılan pencerede bu sefer de YATAY(KATEGORİ) EKSEN ETİKETLERİ başlığında yer alan DÜZENLE butonuna tıklayarak bu sefer de yatay eksen etiketlerimizi seçerek tamama basıyoruz.

Sütun grafiğimizi başarı ile tamamladık. Şimdi de son olarak hazırladığımız bu grafiğin türünü değiştirmekte. Yine grafiğimizin üzerinde sağ tıklayarak bu sefer de GRAFİK TÜRÜNÜ DEĞİŞTİR e bastıktan sonra açılan pencerenin sağ tarafında yer alan ÇİZGİ 'yi seçip tamama basıyoruz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Formül Nasıl Yazılır?

# İŞLEM
1 Çalışma sayfasında formülü girmek istediğiniz hücreyi seçin. (Örnek: A1)
2 = yada + tuşlarından birine basın.
3 Ardından sonucunu görmek istediğiniz formülü yazıp Enter tuşuna basın.


Formül Nasıl Yazılır (Hücre Aralığına)?

# İŞLEM
1 Çalışma sayfasında formülü girmek istediğiniz alanı seçin(Örn:A1:A5) .
2 = yada + tuşlarından birine basın.
3 Ardından sonucunu görmek istediğiniz formülü yazıp Ctrl + Shift + Enter tuş kombinasyonuna beraber basın.