Excel'de Veri Tablosu Nedir? Nasıl Kullanılır?
Genel Açıklama:

Çeşitli parametrelere göre mevcut bir durumumuz olduğunu düşünün. Bu mevcut durumlara göre tablolarınızı hazırladınız. Ancak yöneticinizin mevcut durumu oluşturan parametrelerde yaşanabilecek değişiklikleri de anlık olarak görmek istediğini düşünün. Bu durumu en güzel çözümleyen Excel yaklaşımından birisi de Veri Tablosu dur. .

Yapacağımız örnek çalışmada bankadan belirli bir faiz oranı, vade yapısı ve belirli bir miktar para için aylık ödenecek taksit tutarları hesaplayan =DEVRESEL_ÖDEME fonksiyonu kullanılmıştır.

1. AŞAMA

MEVCUT DURUM

Mevcut durumda aşağıdaki resimden de görüleceği üzere yıllık yüzde 12 faiz oranından 360 aylık vade süresince toplam 5 milyon TL'lik borç alınması durumunda aylık 51.431 TL ödeme çıkmaktadır. Bununla birlikte farklı faiz oranlarında aylık taksit ödemelerini göstermek için de yeni bir tablo hazırladık. Yeni faiz oranları tamamiyle kendi varsayımlarımızdır. Tabloyu oluşturmak için öncelikle hazırlamış olduğumuz yeni tablonun hepsini seçtikten sonra menülerden Veri Tablosunu açıp EKLE butonuna basmaktır.

VERİ TABLOSU MENÜSÜ VERİ > DURUM DEĞERLEMESİ > VERİ TABLOSU


2. VE SON AŞAMA

TABLONUN OLUŞTURULMASI

Farklı faiz oranlarına göre ödeyeceğimiz aylık taksit tutarlarını hesaplamak için; veri tablosu menüsünde Sütun Giriş Hücresi bölümüne faiz oranı hücresi göstererek Tamam butonuna tıklıyoruz.

ÇOKLU VERİ TABLOSU

Tek değişkenli veri tablosu oluşturacağımız gibi 2 değişkenli matris şeklinde de Veri Tablosu oluşturabiliriz. Aşağıdaki resimlerde sırasıyla çoklu veri tablosu hazırlamayı göstermeye çalıştım.
Umarım faydalı olmuştur. İyi çalışmalar.

Hiç yorum yok:

Yorum GönderSıklıkla Kullandığınız Program Hangisi?

Son makaleyi okumak ister misiniz?

XML Sayfasından Dinamik Veri ÇekmekBelirli Bir Hücre Aralığı Formülü?

# İŞLEM
1 Çalışma sayfasında formülü girmek istediğiniz alanı seçin(Örn:A1:A5) .
2 = yada + tuşlarından birine basın.
3 Ardından sonucunu görmek istediğiniz formülü yazıp Ctrl + Shift + Enter tuş kombinasyonuna beraber basın.


Hücre Formülü?

# İŞLEM
1 Çalışma sayfasında formülü girmek istediğiniz hücreyi seçin. (Örnek: A1)
2 = yada + tuşlarından birine basın.
3 Ardından sonucunu görmek istediğiniz formülü yazıp Enter tuşuna basın.