Excel Makro Option Explicit
Excel Makro'da OPTION EXPLICIT Nedir? Ne İşe Yarar?
Genel Açıklama:

OPTION EXPLICIT ifadesi değişkenlerin tanımlanmadan kullanılamayacağı anlamını taşımaktadır. Bu ifade ile hatalı değişken kullanılmasının da önüne geçilmesi amaçlanmaktadır.OPTION EXPLICIT aşağıdaki yönergeleri takip ederek aktif edilebilir.TOOLS->OPTIONS->Require Variable Declaration


ÖRNEK UYGULAMA

1. DURUM

Durumun daha net anlaşılabilmesi için ufak bir örnek hazırladım. Aşağıdaki resimlerden de görüleceği üzere kod ekranının üst kısmında OPTION EXPLICIT yazıyor. Bu ifade bize değişken tanımlamadan kullanamayacağımız anlamına geliyor.

1. durumda ilk önce değişken tanımlamasını yapıp daha sonra değer ataması yaptığımız için herhangi bir hata ile karşılaşmıyoruz.


2. DURUM

2. resimden de görüleceği üzere diğer durumda ise; değişken tanımlaması yapmadan bu değişkene değer atayarak kullanmaya çalışıyoruz. Ancak kodu çalıştırdığımızda hata kodu ile karşılaşıyoruz.


Durum aslında hatalı değişken tanımlamanın önüne geçmek için getirilmiş. Örneğimizde kullandığımız sayi isimli değişkenin yanlışlıkla farklı şekillerde yazılmasından kaynaklı hataların önüne geçilmesi amaçlanmaktadır.Çünkü OPTION EXPLICIT ifadesinin olmadığı durumda yanlışlıkla yazdığımız her ifade program tarafından yeni bir değişken olarak değerlendirilmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Formül Nasıl Yazılır?

# İŞLEM
1 Çalışma sayfasında formülü girmek istediğiniz hücreyi seçin. (Örnek: A1)
2 = yada + tuşlarından birine basın.
3 Ardından sonucunu görmek istediğiniz formülü yazıp Enter tuşuna basın.


Formül Nasıl Yazılır (Hücre Aralığına)?

# İŞLEM
1 Çalışma sayfasında formülü girmek istediğiniz alanı seçin(Örn:A1:A5) .
2 = yada + tuşlarından birine basın.
3 Ardından sonucunu görmek istediğiniz formülü yazıp Ctrl + Shift + Enter tuş kombinasyonuna beraber basın.