Excel'de Veri Doğrulama Nedir? Nasıl Kullanılır?
Genel Açıklama:

Bazı durumlarda Excel tabloları yada programlar tasarlarken belirli hücrelere kullanıcıların belirli yapılar dışında veri girmesini engellemek isteriz. Aslında bu durumla günlük internet yaşantımızın bir çok anında karşılaşmaktayız. Örneğin facebook, twitter gibi sosyal programlara giriş esnasında yada internet bankacılığı giriş ekranlarında bizden geçerli e-posta adresi girmemiz istenir. Ancak biz içerisinde @ ve .com içermeyen girişler yaptığımızda sistem kabul etmez. İşte genel olarak VERİ DOĞRULAMA buna denir.

= VERİ > VERİ DOĞRULAMA

Çeşitli veri doğrulama yöntemleri vardır. Bunlardan bazıları kullanıcıya bir açılır pencere içerisinden seçim yaptırmak yada belirli bir tarih yada sayı aralığında seçim yaptırmaktır. Aşağıdaki resimlerde bu durum gösterilmektedir.AÇILIR PENCERE HAZIRLAMAK

1. AŞAMA

Açılır pencere yapmak için ilk önce olmasını istediğimiz hücreyi seçtikten sonra VERİ sekmesi altındaki VERİ DOĞRULAMA butonunu tıklıyoruz.

AÇILIR PENCERE HAZIRLAMAK

SON AŞAMA

Ardından açılan pencerden İZİN VERİLEN başlığı altında yer alan açılır pencereyi LİSTE olarak seçtikten sonra KAYNAK başlıklı alana istediğimiz alanı seçip TAMAM diyoruz. Eğer işlemi anlattığım sıra ile gerçekleştirdiyseniz ilk başta seçtiğiniz hücrenin üzerine geldiğinizde sağında bir üçgen işaretini görmüşsünüzdür. Umarım faydalı olmuştur. İyi çalışmalar.

Hiç yorum yok:

Yorum GönderSıklıkla Kullandığınız Program Hangisi?

Son makaleyi okumak ister misiniz?

XML Sayfasından Dinamik Veri ÇekmekBelirli Bir Hücre Aralığı Formülü?

# İŞLEM
1 Çalışma sayfasında formülü girmek istediğiniz alanı seçin(Örn:A1:A5) .
2 = yada + tuşlarından birine basın.
3 Ardından sonucunu görmek istediğiniz formülü yazıp Ctrl + Shift + Enter tuş kombinasyonuna beraber basın.


Hücre Formülü?

# İŞLEM
1 Çalışma sayfasında formülü girmek istediğiniz hücreyi seçin. (Örnek: A1)
2 = yada + tuşlarından birine basın.
3 Ardından sonucunu görmek istediğiniz formülü yazıp Enter tuşuna basın.