Excel Metni Sütunlara Dönüştürme

Excel'de Metni Sütunlara Dönüştürme

Bazen verilerimizi internetten indirmemiz gerekir. İnternetteki verilerde dosya büyüklüğünü azaltmak adına CSV gibi formatlarda olur. CSV formatı genel olarak excel satırlarını tek hücreye aralarında çeşitli işaretler ile sıkıştırılmış dosyalardır. Aşağıdaki örnekte Adana ili ve ilçeleri noktalı virgül ";" ile birleştirilerek tek bir hücreye sıkıştırılmıştır.

1. AŞAMA

= VERİ > METNİ SÜTUNLARA DÖNÜŞTÜR

Bu işlemi yapmak için ilk önce dönüştürme işlemi yapılacak veriyi seçtikten sonra; VERİ sekmesi altındaki METNİ SÜTUNLARA DÖNÜŞTÜR butonuna tıklanır. Ardından karşımıza gelen pencerede yer alan SINIRLANDIRILMIŞ buttonu seçili bir şekilde İLERİ butonuna basılır.

2. AŞAMA

Ardından gelen ekranda AYIRICILAR grubu altındaki DİĞER alanı işaretlenerek yanında yer alan kutucuğa ; yazılarak İLERİ butonuna tıklanır.

3. AŞAMA

Karşımıza gelen 3. ve son pencerede de ayrıştırılacak ifadelerin özelliklerine ait belirlemeler yapılır. Burada daha çok GENEL buttonu seçilir. Ancak verinizin türüne göre TARİH veya METİN 'de seçilebilir. En son olarak SON butonuna basılarak işlem sonlandırılır.

NİHAİ DURUM

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Formül Nasıl Yazılır?

# İŞLEM
1 Çalışma sayfasında formülü girmek istediğiniz hücreyi seçin. (Örnek: A1)
2 = yada + tuşlarından birine basın.
3 Ardından sonucunu görmek istediğiniz formülü yazıp Enter tuşuna basın.


Formül Nasıl Yazılır (Hücre Aralığına)?

# İŞLEM
1 Çalışma sayfasında formülü girmek istediğiniz alanı seçin(Örn:A1:A5) .
2 = yada + tuşlarından birine basın.
3 Ardından sonucunu görmek istediğiniz formülü yazıp Ctrl + Shift + Enter tuş kombinasyonuna beraber basın.